icon_cart

0

koszyk
spanie jedną z ulubionych czynności kota

10 rzeczy, które nasze kociaki kochają najbardziej

Koty to bez wątpienia szalenie inteligentne i wrażliwe zwierzęta, które zazwyczaj doskonale wiedzą, co lubią, a czego nie. Wnioskując po czasie, jaki poświęcają spaniu, można by pomyśleć, że to właśnie błogie leniuchowanie nawet do 18 godzin dziennie jest ich ukochaną… czynnością? Gdy dobrze przyjrzymy się naszym pupilom, zauważymy jednak, że uwielbiają robić mnóstwo rzeczy, które wymagają nieco większej aktywności. Oczywiście nie sposób określić, która plasuje się na pierwszym miejscu – każdy kot jest inny i każdy nudzi się równie szybko, jak my. Coś, na czego punkcie kociak szalał jednego dnia, następnym razem może przywitać jedynie wzgardliwym ziewnięciem. Mimo piętrzących się trudności i nieodgadnionej natury kocich zachowań postanowiliśmy wybrać 10 rzeczy, które nasi pupile lubią robić najbardziej.

1. Koty kochają przywiązywać się do właścicieli

Kiedy w naszym życiu zawita kot – nieważne czy malutki, czy dorosły – automatycznie stajemy się przyszywanymi rodzicami. Kocimi mamami i tatusiami, którzy traktują kota jak pełnoprawnego członka rodziny. Więź między zwierzakiem a właścicielem wytwarza się błyskawicznie i nieomal zawsze. „Miłość od pierwszego wejrzenia” to stały motyw przewijający się w wypowiedziach posiadaczy kotów, którzy wspominają swój pierwszy kontakt z pupilem. i trudno im się dziwić. Nie ma chyba nic przyjemniejszego i wręcz hipnotycznie relaksującego, niż głaskanie ciepłego, mruczącego zwierzaka siedzącego na naszych kolanach. Nic dziwnego, że koty cieszą się tak wielką popularnością, pomagając przy terapiach w szpitalach i domach starości.

2. Koty żyją, żeby jeść i jedzą, żeby żyć

W naszej miłości do dobrego jedzenia i podjadania między posiłkami w zasadzie nie różnimy się od kotów. z tym że kocie „snacki” są prawdopodobnie o wiele zdrowsze od naszych fast-foodów. Dopóki przekąski nie zastąpią regularnych posiłków, możemy śmiało dawać pupilowi smakowite prezenty.

Mówiąc o zdrowiu, warto wiedzieć, jak różnią się pod tym względem kocie pokarmy. Od badań przeprowadzonych w połowie XX wieku naukowcy twierdzą zgodnie, że dieta oparta na surowych pokarmach jest dla kotów najlepsza. Na następnym miejscu znajdują się pokarmy puszkowane. Zawierają stosunkowo wiele wody – w przeciwieństwie do karmy suchej, która jest co prawda wygodnym rozwiązaniem, jeśli żyjemy w pędzie, ale ma najmniej wartości odżywczych.

3. Koty lubią świeżą wodę i bardzo jej potrzebują

Wnioskując po ilości pupili, którzy piją wodę z kranu, jeśli tylko dostaną taką szansę, koty uwielbiają chłodną wodę. Jak dużo wody potrzebuje kot? Chociaż ciężko to ocenić, to nieprzypadkowo 67% tkanek ciała kota składa się z wody. Suchy pokarm zawiera jej jedynie około 10% – jeśli opieramy na nim dietę naszego pupila, koniecznie pamiętajmy, by regularnie uzupełniać miskę z wodą. Uważajmy jednak, by nie przesadzić. Nadmiar spożywanej wody może prowadzić u kotów do cukrzycy, nadczynności tarczycy czy przewlekłej choroby nerek. Kupując miskę, unikajmy plastikowych modeli. Łatwo się rysują, przez co pozwalają bakteriom rozwijać się w powstałych szparkach. Może to doprowadzić nawet do wystąpienia u pupila tzw. kociego trądziku.

Niektóre koty lubią też bawić się w wodzie (np. rasy turecki van). Wbrew pozorom nie ma nic dziwnego w takim zachowaniu. Jeśli masz kota, który lubi taplać się w wodzie, w wyjątkowo upalne dni możesz nawet pomyśleć o przygotowaniu mu specjalnej, wielkiej miski albo napełnieniu wanny.

4. Koty bardzo, bardzo, bardzo lubią spać

Patrząc na ilość czasu, jaki spędzają w wygodnym miejscu zwinięte w kłębek, koty naprawdę kochają spać. Przeciętny kot śpi od 14 do 18 godzin na dobę. Z naszej perspektywy jest to znacznie za dużo, ale większość domowych pupili nie musi codziennie wstawać i iść do  pracy. Pamiętajmy również, że koty to zwierzęta nocne i widzą lepiej po zmroku, dlatego spanie w dzień jest dla nich zupełnie naturalne. Niektóre mogą nawet próbować powstrzymać nas przed zaśnięciem, albo budzić w nocy, co w najgorszym wypadku może nas doprowadzić do zaburzeń snu.

kot śpi

5. Koty naprawdę uwielbiają się bawić

Zabawy typu „goń, złap, zabij” to show, który na pewno nie raz obserwował każdy właściciel kota. i nie ma znaczenia, czy nasz pupil atakuje nitki wystające z dywanu, inne koty, ćmy lub podobne insekty, czy zabawki. Albo, co gorsza, nasze dłonie. Skłonność do takich figli wynika oczywiście z pokrewieństwa z wielkimi dzikimi kotami, które codziennie walczą o przetrwanie, wyszukując ofiary i polując. Firmy produkujące zabawki dla kotów kierują się tym faktem przy tworzeniu gadżetów w postaci sztucznych myszy, ptaków i innych potencjalnych ofiar naszych milusińskich. Ciekawe jest również to, że kotom zdarza się ruszyć w pościg za przedmiotem w ogóle nie przypominającym żywego stworzenia lub np. laserkiem – albo mają wielką wyobraźnię, albo tak bardzo zapamiętują się w dobrej zabawie.

Nasi pupile uwielbiają się bawić z nami, jednak równie często robią to sami. Warto czasem przyłapać milusińskiego na gorącym uczynku!

6. Koty kochają podglądać ptaki

Odpowiedź na pytanie, dlaczego koty uwielbiają podglądać ptaki, jest jasna jak słońce. Są drapieżnikami, a ptaki to ich ofiary. Widok małego, pierzastego stworzonka skaczącego na parapecie czy choćby na ekranie telewizora błyskawicznie zaalarmuje każdego kota, nawet tego najbardziej leniwego, spędzającego cały dzień na wygodnym fotelu. Jeśli chcemy zrobić pupilowi przyjemność, możemy zainstalować za oknem lub na podwórku karmnik, który przyciągnie jak najwięcej ptaków. Pamiętajmy tylko, by umieścić go w miejscu niedostępnym dla naszego kanapowego drapieżnika!

7. Koty upajają się drapaniem

Drapanie przeróżnych przedmiotów w celu „ostrzenia” pazurów to jedna z aktywności najprzyjemniejszych dla kotów. Tak naprawdę usuwają wtedy regularnie niszczącą się osłonkę pazurów, a jednocześnie rozciągają mięśnie, co działa relaksująco i dodaje energii.

Notoryczne drapanie różnych przedmiotów może też wynikać ze stresu i udzielać innym kotom. Zdarza się, że zwierzęta, które robią to rzadko, stają się maniakami drapania za sprawą jednego znerwicowanego kociaka. Aby oszczędzić meble i zaspokoić potrzeby naszego pupila, zaopatrzmy się w co najmniej jeden drapak. a najlepiej kilka.

8. Koty czerpią wielką przyjemność z pieszczot i pielęgnacji

Nic nie działa na nas tak dobrze, jak rozluźniający mięśnie gorący prysznic i owinięcie się w gruby ręcznik. Koty czują się dokładnie tak samo po 15 minutach samodzielnego wylizywania futerka, albo bycia czesanym przez ulubionego właściciela. Zadowolone mruczenie to znak, że odnieśliśmy sukces, po którym kot… zasypia.

Bycie pielęgnowanym przez ulubionego pana jest dla kota jak spa z masażem i sauną. Pieszcząc pupila, zwróćmy jednak uwagę, by nie przedobrzyć i obserwujmy, czy nasze okazywanie miłości wciąż odpowiada milusińskiemu. Uważajmy szczególnie na głaskanie kota w dolnej części kręgosłupa. Niektóre zwierzaki po prostu uciekną, ale inne mogą stać się bardzo agresywne.

kot pieszczony

9. Koty kochają tego, kto je głaszcze

Koty uwielbiają być delikatnie głaskane, szczególnie przez ulubionego właściciela.
A co, jeśli mamy pupila, który niechętnie daje się dotykać? Wcale nie musi to oznaczać, że jest mało towarzyski, może po prostu wybraliśmy zły moment na pieszczoty. Sami nie zawsze mamy czas zająć się kotem, który pokłada nam się na klawiaturze, albo ostrzy pazurki o nasze kolana – on też nie zawsze ma na nas czas.

10. Koty są szczęśliwsze po powrocie do zdrowia

Wydaje się to oczywiste, ale smutek i depresja naszego pupila często mogą być spowodowane właśnie chorobą. Po wyzdrowieniu automatycznie odzyskują energię i dobry humor. Dlatego gdy zaobserwujemy u naszego kota nagły spadek samopoczucia, potraktujmy sprawę poważnie i sprawdźmy, czy nie zaczęła dręczyć go jakaś poważniejsza dolegliwość.