icon_cart

0

koszyk

Co robić, gdy Twój pies zaginie?

Kiedy zaginie nam pies, pierwszym nasuwającym się działaniem jest bieganie i wykrzykiwanie jego imienia w miejscu, gdzie widzieliśmy go ostatnio. Niestety nie zawsze takie zachowanie jest zwyczajnie skuteczne, ponieważ w chwili zgubienia się, pies jest zdezorientowany i reaguje na bodźce zupełnie inaczej. Pupil może nawet odebrać Twój głos, jako coś obcego, coś od czego należy uciekać!

Co tak naprawdę możemy zrobić? Przecież nie będziemy siedzieć i czekać.

Amerykańska organizacja zajmująca się poszukiwaniami zaginionych psów (Missing Dogs Massachusetts) ułożyła kilka kroków, które mogą pomóc odnaleźć naszego psa. Postanowiliśmy przełożyć je na język polski i zamieścić po dostosowaniu do naszych realiów oraz własnych doświadczeń.

1. Powiadom o zaginięciu

Najpierw zgłoś zaginięcie do straży miejskiej w swoim mieście (nr 986), jeśli jej nie ma, możesz to zrobić na komisariacie policji, najlepiej zostaw również zdjęcie swojego psa. Dodatkowo to samo zrób w okolicznych schroniskach, zazwyczaj będziesz mieć taką możliwość za pośrednictwem poczty e-mail (koniecznie pamiętaj o zdjęciu, jeśli go nie posiadasz, opisz swojego psa zaznaczając jak najwięcej szczegółów). Podaj wiek psa, jego cechy charakterystyczne oraz ewentualne informacje medyczne, które pomogą go zidentyfikować, np. „na prawej łapie mało widoczna blizna po operacji sprzed 2 lat”.
Jeśli to nie przyniesie efektu, rozszerz zgłoszenia o wsie i miasta w obrębie ok. 30 km od miejsca zgubienia psa.

2. Zostaw coś pachnącego

miejscu zgubienia psa zostaw coś ze znajomym dla niego zapachem, najlepiej jego posłanie/koc lub element Twojej noszonej garderoby np. koszulkę. Połóż tam również intensywnie pachnące jedzenie, dobrze sprawdzi się mokra karma, ponieważ ma bardzo intensywny zapach. Dobrze jest umieścić przy tym miejscu ogłoszenie oraz odwiedzać je co jakiś czas.

3. Poproś o pomoc

W kilka osób będzie Wam łatwiej. Zadzwoń do znajomych, którzy znają Twojego psa i poproś o pomoc w poszukiwaniach. W ten sposób możecie rozejść się w różnych kierunkach z miejsca zaginięcia a tym samym przeszukać większy obszar w krótszym czasie.
Warto też zaczepiać i pytać mijanych przechodniów.

4. Powiadom znajomych i ich znajomych

Internet w dzisiejszych czasach to potężne narzędzie, szczególnie tak często odwiedzany Facebook. Zamieść na nim ogłoszenie o zaginięciu swojego psa, najlepiej ze zdjęciem. Poproś znajomych, aby udostępnili tę informację szerzej. Dodatkowo sprawdź czy istnieją na tym portalu strony, które zajmują się poszukiwaniem zwierząt w Twojej okolicy, jeśli tak, to wyślij zgłoszenie również do nich.

Przykłady takich grup możesz znaleźć tu:
Zaginione/Znalezione zwierzęta – KRAKÓW i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – WARSZAWA i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – POZNAŃ i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – POZNAŃ i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – WROCŁAW i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – ŁÓDŹ i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – CZĘSTOCHOWA i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – ŚLĄSK i okolice
Zaginione/Znalezione zwierzęta – zachodniopomorskie

Dobrym pomysłem jest utworzenie na Facebooku wydarzenia informującego o zaginięciu psa i zaproszenie do niego znajomych.

Dodatkowo możesz powiadomić swoich bliskich i sąsiadów telefonicznie lub osobiście.

5. Rozwieś ogłoszenia

Nie zwlekaj, jak najszybciej rozwieś ogłoszenia o swoim psie w miejscu jego zaginięcia oraz wszędzie tam gdzie najczęściej bywał (Twoja okolica, miejsca spacerów itp.). Staraj się zostawiać je w najbardziej widocznych miejscach, obok których przechodzi jak najwięcej osób (kawiarnie, przejścia dla pieszych, sklepy spożywcze itp.). Pamiętaj, że „mniej znaczy więcej” i chodzi tutaj o same treści na ogłoszeniu, kiedy zamieścisz zbyt dużo informacji, ludziom zwyczajnie nie będzie chciało się tego czytać!

Oto kilka ważnych wskazówek:

  • Zamieść duże zdjęcie swojego psa, podaj jego imię określenie rasy, numer telefonu, e-mail, datę zaginięcia, informacje o obroży/szelkach lub chipie (jeśli posiada) oraz o tym, że jest nieśmiały z podkreśleniem aby go nie wołać i nie łapać, tylko dzwonić w przypadku zauważenia. Ostatnie jest o tyle ważne, że w przypadku nawoływania przez obcych ludzi, zdezorientowany pies może uciec jeszcze dalej.

  • Używaj dużych, zauważalnych krojów pisma. Najlepiej sprawdź czy Twoje ogłoszenie będzie możliwe do przeczytania z dużej odległości.

  • Zastanów się czy całe ogłoszenie przykuje uwagę innych ludzi, najlepiej poproś o opinię swoich znajomych.

  • Zabezpiecz ogłoszenie folią (koszulka na A4), ochroni to je przed złymi warunkami atmosferycznymi.

  • Jeśli Twój pies się nie znajdzie, rozszerz zasięg ogłoszeń, umieść je w dodatkowych miejscach.

  • Jeżeli masz taką możliwość, wyznacz nagrodę pieniężną za informację lub wskazanie miejsca pobytu psa. Ważne aby kwota była widoczna na ogłoszeniu.

  • Zapisz miejsca, w których zostawiłeś ogłoszenia, powinieneś je usunąć kiedy pies się znajdzie.

    Pamiętaj, że umieszczając ogłoszenia, robisz to na własną odpowiedzialność, niestety w Polsce jest to nielegalna forma reklamy i w przypadku zauważania przez straż miejską lub policę, możesz otrzymać mandat.

6. Zgłoszenie na portalach lokalnych

Warto zamieścić ogłoszenia w wydawnictwach lokalnych. Jeśli nie ma możliwości zamieszczenia zwykłego ogłoszenia, można zastanowić się nad płatną reklamą na takiej stronie, zazwyczaj jest taka możliwość (skontaktuj się z właścicielem strony, dostaniesz wszelkie niezbędne informacje).

7. Jeśli Twój pies posiada chip, zgłoś jego zaginięcie

Udaj się do miejsca gdzie zakładałeś chip swojemu psu i zgłoś tam jego zaginięcie. Pamiętaj, że od raz możesz uaktualnić zamieszczone tam informacje. Warto również sprawdzić, czy chip Twojego psa jest zarejestrowany na stronach: www.identyfikacja.pl oraz www.safe-animal.eu

8. Roznieś ulotki do lecznic

Lokalne lecznice i weterynarze to kolejne miejsce warte powiadomienia. Zanieś tam swoje ulotki. Większość z nich posiada tablice na których możesz powiesić swoje ogłoszenie. Od razu zapytaj czy w ostatnim czasie nie leczyli psów podobnych do Twojego, a może też któryś z oczekujących pacjentów spotkał Twojego psa.

9. Aktualizuj informacje i nie poddawaj się

Pamiętaj, że psy to bardzo wytrzymałe i zaradne zwierzęta, które mogą przetrwać znacznie więcej niż Ci się wydaje. Znane są przypadki odnajdywania pupili po kilku miesiącach.

Jeśli pies nie odnajdzie się, warto co kilkanaście dni ponawiać informację o zaginięciu.