icon_cart

0

koszyk
pies buldog

Buldog francuski w 13 krótkich kroczkach

Pies na medal

Historia szalenie modnego dziś buldoga francuskiego sięga kilkuset lat wstecz. Chociaż wzorzec rasy (pochodzącej od mastifów azjatyckich i tybetańskich) został ustanowiony we Francji dopiero około 1898 roku, już w XVII wieku wybito w Hiszpanii medal z głową zwierzaka niezwykle przypominającego naszego pieska.

bulldog francuski jako joda

Krótka piłka

Rosnącą popularność i nieodparty urok buldog zawdzięcza w znacznej mierze nietypowej budowie ciała. Przy wzroście sięgającym zaledwie 30 cm w kłębie oraz krótkich nóżkach piesek ma stosunkowo dużą i bardzo charakterystyczną głowę. Połączenie płaskiego pyszczka, kwadratowej czaszki, stojących uszu oraz dużych, wyrazistych oczu przekłada się na jego inteligentny, ciekawy wygląd.

bulldog francuski sięga pop piłkę

Trochę piesek, trochę byczek

Choć niewysoki, buldog francuski jest bardzo silny. Zwarta budowa jego ciała i mocny kościec idą w parze z rozbudowaną muskulaturą – w efekcie zwierzak potrafi ważyć nawet 14 kilogramów, pomimo swoich „kompaktowych” rozmiarów.

Rosnącą popularność i nieodparty urok buldog zawdzięcza w znacznej mierze nietypowej budowie ciała. Przy wzroście sięgającym zaledwie 30 cm w kłębie oraz krótkich nóżkach piesek ma stosunkowo dużą i bardzo charakterystyczną głowę. Połączenie płaskiego pyszczka, kwadratowej czaszki, stojących uszu oraz dużych, wyrazistych oczu przekłada się na jego inteligentny, ciekawy wygląd.

buldog francuski siłacz

Wieczne L4

Potężne mięśnie nie wystarczą niestety, aby ustrzec pieska przed problemami ze zdrowiem. Wręcz przeciwnie – buldog francuski to jedna z najbardziej chorowitych ras psów. Właściciele muszą się pogodzić z notorycznym chrapaniem oraz sapaniem pupila, a także skłonnością zwierzaka do utraty tchu i jego słabą wytrzymałością fizyczną.

buldog francuski upadł

Mordo ty moja

Za większość dolegliwości buldoga odpowiada kształt jego głowy. Kwadratowa czaszka i przodozgryz (żuchwa dłuższa niż szczęka) są przyczyną zbyt szybkiego tempa jedzenia oraz wpływają na nietypową budowę dróg oddechowych, która odpowiada za uciążliwe problemy z łapaniem tchu i słabą kondycję.

buldog francuski podsypia

Uff jak gorąco! Puff jak gorąco!

Występowanie utrapień związanych z utrudnionym oddychaniem wzmaga się u pieska podczas upałów i stresowych sytuacji, a także po prostu z wiekiem. Pamiętajmy, że gdy pupil jest wyraźnie podminowany ciężkimi zmaganiami ze swoją naturą, warto rozważyć konsultację stanu jego zdrowia z weterynarzem.

buldog francuski podsypia w aucie

Szczurek lądowy

Szanse na to, że buldog francuski spróbuje szukać rozwiązania swoich nasilonych upałem problemów w wodzie, są jednak nikłe. Piesek pływać, owszem, potrafi, nie jest to jednak jego ulubiona forma aktywności, a samej wody zwykle unika jak ognia.

Okej, pobiegam. Ale tylko troszeczkę!

W ogóle ciężko nazwać buldoga francuskiego fanem wyczerpujących fizycznie czynności. Swobodną zabawę czy energetyczny spacer doceni znacznie bardziej niż intensywne bieganie i skakanie. Powściągliwość w namawianiu pieska do wzmożonej aktywności jest zresztą wskazana – lepiej nie ryzykować nadmiernego obciążania jego stawów.

buldog francuski biega

Bulldog Security sp. z o. o.

Uroczy zwierzak nie jest wprawdzie wielką, przerażającą bestią, ale z pewnością świetnie sprawdzi się w roli stróża. Już w XIX wieku francuscy rzeźnicy wykorzystywali buldogi jako tępicieli gryzoni – dzisiejszego włamywacza z pewnością pogoniłyby równie skutecznie!

budog francuski szczeka

Ciiichutko! Nie szczekamy!

O ile w sytuacji wyjątkowej, takiej jak choćby wspomniana pogoń za rabusiem, buldog szczekałby głośno i zajadle, o tyle nie należy do najbardziej „rozgadanych” psów. Szczekanie ogranicza do minimum, starając się okazać właścicielowi swoje uczucia i potrzeby w inny sposób.

buldog francuski skraczuje

Takich trzech, jak nas dwóch…

Buldog francuski to rasa wyjątkowo mocno przywiązująca się do swojego pana, a także do pozostałych domowników. Doskonale odnajdzie się w roli przyjaciela osoby starszej, młodej pary czy aktywnej rodziny z dziećmi. Jedyne, czego nie zniesie, to samotność. Pamiętajmy więc, aby chronić przed nią zwierzaka za wszelką cenę i poświęcajmy mu odpowiednio dużo uwagi.

buldog francuski na kanapie

Daj pyska!

Piesek odnajduje wielką radość nie tylko w przebywaniu wśród ludzi, ale również wśród innych zwierząt. Choć bywa nieco nieufny wobec innych psów, nie ma problemów z „dogadaniem” się z przedstawicielami innych gatunków, nawet kotami.

buldog francuski na kanapie

Najpierw przyjemności, potem przyjemności

Francuski buldog jest radosnym, pełnym energii psiakiem, który swoim wyglądem i zachowaniem poprawi humor każdemu. Jego niechęć do samotności oraz miłość do zabawy, którą zaraża wszystkich wokół, zdążyły skraść serce niejednego właściciela. Wielu następnych już czeka w kolejce!

buldog francuski w arbuzie