Jak uchronić swojego pupila przed kleszczami?

1

Każdy właściciel psa lub kota wychodzącego poza mieszkanie bądź dom powinien pamiętać o sezonie kleszczowym, który trwa od początku wiosny do końca października. Dotyczy to nie tylko mieszkańców wsi czy mniejszych miasteczek, ale również osób zamieszkujących wielkie metropolie. Mitem jest bowiem, jakoby kleszcze można było spotkać wyłącznie w lasach i na łąkach – w równym stopniu upodobały sobie miejskie parki i zarośla, a nawet przyblokowe trawniki.

Samo ukąszenie kleszcza nie jest szczególnie ryzykowne. To bakterie i wirusy przenoszone ze śliną pasożyta stanowią główne zagrożenie – powodują niebezpieczne choroby, przed którymi należy ustrzec pupila. W przypadku psów, najgorsze konsekwencje może pociągnąć za sobą zachorowanie na babeszjozę, w przypadku kotów na hemobartonellozę.

Symptomy babeszjozy to przede wszystkim:
– apatyczność
– brak apetytu
– powiększenie węzłów chłonnych
– gorączka
– wymioty
– biegunka
– gazy
– niewydolność oddechowa i krążeniowa.

Istnieje szczepionka mająca chronić psy przed pierwotniakiem wywołującym babeszjozę, należy jednak pamiętać, że nie chroni przed samym zakażeniem. Ma raczej pomóc w łatwiejszym przejściu choroby podczas ewentualnego zakażenia.

Hemobartonelloza objawia się:
– anemią
– rozpadem czerwonych krwinek
– stanem podgorączkowym
– ogólnym osłabieniem i wyniszczeniem organizmu.

Jej symptomy są często mylone z innymi chorobami, dlatego diagnoza i leczenie chorób odkleszczowych u kotów rodzą duże trudności.

Zwierzętom grozi również wiele innych chorób przenoszonych przez kleszcze, jak anaplazmoza (erlichioza) czy borelioza. W razie przejścia pasożyta ze zwierzaka na człowieka, wyjątkowo groźna może okazać się borelioza, która w skrajnym wypadku prowadzi do kleszczowego zapalenia mózgu. Jest niezwykle trudna do zidentyfikowania, gdyż przejawia się problemami ze stawami, układem nerwowym i kostnym oraz nawracającymi stanami podgorączkowymi. Istnieje więc duże ryzyko, iż objawy choroby nigdy nie zostaną powiązane z ugryzieniem przez insekta.

PROFILAKTYKA
Jak powszechnie wiadomo, chorobom lepiej zapobiegać, niż je leczyć. W przeciwdziałaniu atakom pasożytów nieocenione okazują się specjalistyczne preparaty. Najlepsze są oczywiście te, które nie tylko odstraszają insekty, ale również je zabijają. Poniżej prezentujemy najskuteczniejsze naszym zdaniem specyfiki.

FRONTLINE Combo to środek przeciw pchłom i kleszczom przeznaczony dla psów lub kotów i fretek. Stanowi najlepsze rozwiązanie w walce przeciwko pchłom we wszystkich stadiach rozwoju. Preparat chroni zwierzęta przed kleszczami, a także zabezpiecza dom i pupila przed inwazją pcheł. Zawiera dodatkowy składnik (S)-metopren, który działa jajobójczo, dzięki czemu redukuje populację dorosłych pcheł.

Krople przeciw insektom FRONTLINE zalecane są w przypadku bardzo intensywnej inwazji pcheł i kleszczy oraz wstępnego leczenia alergicznego pchlego zapalenia skóry (APZS), a także do stosowania w gospodarstwach hodujących różne zwierzęta. Fipronil, substancja czynna preparatu Frontline® Spot On, penetruje naturalną warstwę tłuszczową pokrywającą skórę i sierść. Szybko rozprzestrzenia się po całym ciele zwierzęcia zapewniając długotrwałą ochronę przed pchłami, kleszczami i wszołami.

FRONTLINE spray przeciw pchłom i kleszczom to preparat dla psów i kotów, do stosowania zewnętrznego bezpośrednio na skórę. Zabezpiecza zwierzaki przed kleszczami na 3-5 tygodni i przed pchłami nawet do 3 miesięcy.

Poza kroplami i sprayami, na rynku dostępne są również obroże przeciwkleszczowe. Działają aż przez 6 miesięcy – są więc świetnym rozwiązaniem dla zapominalskich.

DIAGNOSTYKA
Rozpoznawanie chorób odkleszczowych bazuje na wywiadzie, obserwacji objawów klinicznych oraz przeprowadzaniu badaniach laboratoryjnych. Wczesne wykrycie choroby znacznie zwiększa szanse na pełne wyleczenie zwierzęcia.

Rozmazy krwi to najprostsza metoda wykrywania obecności pasożyta w organizmie. Jest najczęściej używana  do diagnozowania babeszjozy. Badanie mikroskopowe często wymaga potwierdzenia badaniem serologicznym.

Testy diagnostyczne SNAP 4Dx umożliwiają wykrycie anaplazmozy (erlichiozy), boreliozy oraz dirofilariozy, choroby przenoszonej przez komary. Test charakteryzuje się niezwykłą dokładnością. Wykonuje się go z krwi, a wynik jest dostępny po kilku minutach. Pozwala to natychmiast zainicjować terapię.

JAK USUNĄĆ KLESZCZA

1. Nie smaruj kleszcza tłuszczem ani żadną inną substancją, nie przypalaj go i nie przekłuwaj odwłoka – tak potraktowany kleszcz wypuszcza do rany większą dawkę śliny, wzrasta zatem ryzyko zarażenia chorobą odkleszczową.

2. Chwyć kleszcza pęsetą, jak najbliżej skóry zwierzęcia. Bądź ostrożny. Zgnieciony kleszcz może okazać się niemożliwy do wyjęcia.

3. Delikatnie i powoli wyciągnij kleszcza kręcąc nim w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.

4. Sprawdź, czy pozbyłeś się pasożyta w całości, włącznie z narządami gębowymi. Zdezynfekuj ranę spirytusem salicylowym i bardzo dokładnie umyj ręce.

5. Obserwuj miejsce po ukąszeniu. Jeśli zobaczysz cokolwiek niepokojącego, np. obrzęk lub ranę, natychmiast zgłoś się z pupilem do weterynarza. Po prawidłowo usuniętym kleszczu może pojawić się nieduże zgrubienie, które powinno zniknąć po kilku dniach a nawet tygodniach (jest to miejscowa reakcja alergiczna).

Gdy Twój pies lub kot złapie już kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć. Jeżeli boisz się pozbyć insekta własnoręcznie, zgłoś się do weterynarza. Nie zwlekaj!

Pozdrawiamy
Zespół Karusek