Miska dla zwierzaka – jaką wybrać?

1

Powszechnie wiadomo, że jedzenie ładnie podane smakuje lepiej. Psy i koty nie przywiązują do tego może dużej wagi, ale piękna miska może stanowić prawdziwą ozdobę pomieszczenia. Poniżej przyjrzymy się najpopularniejszym rozwiązaniom, a także przybliżymy podstawowe zasady dobierania zestawu dla naszego pupila.

Dla psa

Materiały najczęściej używane do wyrobu misek to plastik, stal nierdzewna i ceramika, choć na rynku dostępne są również produkty z włókna bambusowego czy silikonu.

1_2_1 1_2_2

Plastikowe miski są stosunkowo wytrzymałe i łatwe do utrzymania w czystości, a do tego niedrogie i występują w szerokiej gamie kolorów. W większości przypadków można je myć w zmywarce. Są również dosyć lekkie, co może stanowić zaletę, ale też wadę, jeśli pies lubi przewracać, przesuwać lub przenosić miskę w zębach.

1_1

Miski ze stali nierdzewnej również cechują się łatwością mycia i niską ceną, a ostatnio na rynku pojawia się coraz więcej wzorów i kolorów – nie jesteśmy już skazani wyłącznie na srebro i szarości. Potencjalną wadę stanowi fakt, że niektóre zwierzęta – częściej koty niż psy – nie tolerują metalicznego posmaku, jaki nadaje pożywieniu i mogą przez to grymasić (a zdesperowany właściciel wyrywa sobie włosy z głowy, wypróbowując dziesiątą z kolei karmę ;)).

1_3_1_1 1_3_1_2 1_3_1_3

Ceramika przeznaczona jest przede wszystkim dla zwierząt, które mają skłonności do przenoszenia i przesuwania misek, rozsypując przy okazji połowę ich zawartości na świeżo umytej podłodze. Ich ciężar, coraz częściej w połączeniu z podgumowanym spodem, zapobiega ślizganiu się i wytrzyma atak nawet najbardziej łapczywego żarłoka. Ich wadą jest kruchość – ceramikę przy uderzeniu łatwo wyszczerbić lub doprowadzić do jej pęknięcia.

1_3_2_3 1_3_2_1 1_3_2_2

Przy zakupie warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim miska na wodę może, a nawet powinna być większa od tej na pokarm, zwłaszcza jeśli nasz zwierzak żywi się głównie suchą karmą. Dzięki odpowiednio dużemu poidłu zapewnimy pupilowi dostęp do wody, gdy zostaje sam w domu i nie mamy możliwości ciągłego uzupełniania małej miseczki, a także podczas upałów, gdy spożycie płynów jest znacząco większe. Jeśli posiadamy psa dużej rasy i widzimy, że jedzenie z poziomu podłogi sprawia mu trudność, dobrym pomysłem będą miski na regulowanym stojaku. Do wyboru mamy zarówno modele wolnostojące, jak również mocowane do ściany oraz z niezależną regulacją wysokości obu misek, na przykład dla dwóch psów różnej wielkości.

1_3_3_3 1_3_3_1 1_3_3_2

Z kolei dla psów ras długouchych stworzono specjalne miski, tak zwane spanielówki. Ich stożkowata konstrukcja sprawia, że podczas pochylania się uszy ześlizgują się po zewnętrznej stronie i nie wpadają do środka.

1_3_4_3 1_3_4_2 1_3_4_1

Dla kota

Kolejne zasady dotyczą kotów. Powinniśmy zapewnić im trzy osobne miski: na suchą karmę, mokrą karmę lub mięso oraz na wodę. Podyktowane jest to wrodzoną „schludnością” kotów, które niekiedy odmawiają jedzenia z naczynia, w którym wcześniej znajdowało się inne pożywienie. Oprócz tego należy pamiętać, by miska przeznaczona na mokre jedzenie była jak najbardziej płaska, by ułatwić kotu pobieranie karmy. Dobrym pomysłem jest również użycie podkładki pod miski – koty pomimo bycia bardzo czystymi zwierzętami potrafią nieźle nabałaganić przy jedzeniu.

1_3_5_1 1_3_5_3 1_3_5_2

Podstawy już znamy, co jednak gdy nasz pupil podczas picia rozchlapuje wodę po całej kuchni, pochłania kolację w pięć sekund lub zostaje przez długi czas sam w domu i nie chcemy, żeby głodował? Tutaj wkraczają do akcji miski do zadań specjalnych, o których opowiemy w następnym artykule.

Karusek.com.pl