icon_cart

0

koszyk

Pies bezpieczny w lesie

Psom, szczególnie tym spędzającym większość czasu w mieście, las jawi się jako ogromny plac zabaw. Wielu z ekscytujących, kryjących się w nim atrakcji towarzyszą jednak potencjalne niebezpieczeństwa czy nieprzyjemności – przede wszystkim dla naszego pupila, ale także dla nas samych. Jak więc postępować z psem w trakcie spaceru na łonie natury, by nie dać mu się wyprowadzić w przysłowiowy las?

Prawa (nie tylko) natury

rsz_depositphotos_90605016_original

W pierwszej kolejności musimy uświadomić sobie, że las nie jest naturalną siedzibą naszego pupila, ale schronieniem dla dzikiej zwierzyny, a następnie zapoznać się z przepisami regulującymi pobyt psa w lesie, którego definicja przedstawia się następująco:

grunt o zwartej przestrzeni co najmniej 0,10 ha, pokryty roślinnością leśną, drzewami i krzewami oraz runem leśnym – lub częściowo jej pozbawiony: a. przeznaczony do produkcji leśnej; b. stanowiący rezerwat przyrody bądź wchodzący w skład parku narodowego; c. wpisany do rejestru zabytków.¹

Najważniejszy przepis polskiego prawa dotyczący odpowiedzialności za zwierzaka na terenie lasu zakazuje spuszczania go ze smyczy:

Za puszczenie psa luzem w lesie dostaje się mandat, ponieważ jest to wykroczenie. Kto w lesie puszcza luzem psa, poza czynnościami związanymi z polowaniem, podlega karze grzywny albo karze nagany.²

Wspomniana w powyższym artykule grzywna w ekstremalnym przypadku może wynieść aż 5 tys. zł, nie wspominając o sytuacjach, w których właściciel psa może zostać oskarżony o kłusownictwo – gdy na przykład pupil zagryzie dzikie zwierzę lub w inny sposób doprowadzi do jego śmierci.

Oczywiście każdy większy zalesiony grunt posiada zazwyczaj swój własny regulamin, który może wprowadzać dodatkowe ograniczenia dla spacerowiczów z psami. Pamiętajmy więc, aby przed wycieczką do lasu odnaleźć taką listę nakazów oraz zakazów i dokładnie ją przestudiować.

Kto tu komu grozi?

niebezpieczeństwa w lesie pies

Na naszego psa czyha w lesie wiele niebezpieczeństw – zarówno ze strony dzikich zwierząt, jak i ludzi. Co może stać się z naszym pupilem, gdy puścimy go luzem?

  • Przede wszystkim może się zgubić, a im gęstszy i większy las, tym o to łatwiej.

  • Myśliwi podczas polowania lub strażnicy leśni w trakcie patrolu mogą przez przypadek postrzelić psa.

  • Nieuważny pupil z łatwością może wpaść w zastawione przez kłusowników pułapki. Jest na to narażony zwłaszcza wtedy, gdy wyczuje zapach dzikiej zwierzyny i zacznie poruszać się jej trasą, tracąc czujność.

  • Padlina oraz szczepionki przeciw wściekliźnie rozrzucone dla lisów mogą poważnie zagrozić życiu lub zdrowiu łakomego psa.

  • Równie niebezpieczne mogą się okazać trutki, z pomocą których mieszkańcy pobliskich miejscowości chcą się pozbyć lisów atakujących zwierzynę gospodarczą.

  • Pupilowi grożą też oczywiście konfrontacje z dzikimi zwierzętami – niektóre mogą być wyjątkowo agresywne (szczególnie samice dzików z młodymi), inne mogą przenosić różnego rodzaju choroby.

Co szczególnie ważne, nasz pies również może stanowić zagrożenie dla leśnego ekosystemu. Nawet w najmniejszej, kanapowej psince typu chihuahua drzemie pierwotny instynkt łowcy, który czyni ją potencjalnie śmiertelnym zagrożeniem dla zamieszkujących las zwierząt. Nie mówiąc o większych, wytrzymałych psach – te są w stanie pobiec za sarną i gonić ją z uporem tak długo, aż padnie z wyczerpania i stresu. Taka gonitwa równie dobrze może się skończyć tragicznie wcześniej, choćby wypadkiem na drodze przecinającej las. Kolizje spowodowane przez spuszczone ze smyczy psy zdarzają się częściej, niż mogłoby się wydawać – leśnicy co roku skarżą się na incydenty spowodowane lekkomyślnością właścicieli.

Emocje na wodzy

do lasu z psem

Jak przygotować się na leśny spacer z psem? Oczywistą, ale zarazem najważniejszą rzeczą jest założenie pupilowi obroży z identyfikatorem, na którym znajdzie się numer kontaktowy, i kagańca (jeśli to konieczne) oraz przypięcie pupila do smyczy. Warto też pomyśleć o zaopatrzeniu się w dłuższą linkę – pozwoli psu bezpiecznie się od nas oddalić, jednocześnie uniemożliwiając mu pościg za dziką zwierzyną czy podjęcie tropu, który może prowadzić do niebezpieczeństwa. Dla leśników nie ma znaczenia, jak długa jest smycz, ważne jest, żeby w ogóle była. Śmiało możemy sobie więc pozwolić na zakup linki o długości nawet 20 m, np.
marki CHAMPION
.

Dobrym pomysłem jest również zagwarantowanie zwierzakowi dodatkowego zabezpieczenia w postaci odblasków. Pozwolą nam mieć go na oku w każdej chwili. Ponadto informują innych spacerowiczów i leśników, że pies jest pod czyjąś kontrolą.

Gdy mimo zachowania wszystkich środków ostrożności pupil nam ucieknie, spróbujmy go przywołać. Jeśli to niemożliwe, koniecznie i jak najszybciej skontaktujmy się z leśniczym.


¹ (Ustawa o Lasach z dnia 28 września 1991 r., art. 3)

² (Ustawa o Lasach z dnia 28 września 1991 r. (Dz. U. 91.101.444), art. 30 pkt 13).

Marka Karusek powstała w 1989 roku w Krakowie jako niewielki osiedlowy sklep zoologiczny. Jego nazwa pochodzi od psa Anielki w noweli Bolesława Prusa, którego historia urzekła i zainspirowała właścicieli. Przez lata działalność prężnie się rozwijała, a w 2000 roku powstał pierwszy w Polsce internetowy sklep dla miłośników zwierząt - Karusek.com.pl. Można w nim znaleźć nie tylko profesjonalne produkty dla zwierząt (np. akcesoria dla psów), ale również szereg porad i ciekawostek na temat pupili.

Oprócz sklepu zoologicznego online prowadzimy także sklep stacjonarny w Krakowie, przy którym działa hurtownia groomerska pod adresem internetowym groomer.com.pl oraz salon.karusek.com.pl.

Wszystkie te działalności dobrze wpływają na siebie nawzajem i świetnie się uzupełniają, dzięki czemu naszym Klientom możemy zaproponować profesjonalną i bogatą obsługę.

Asortyment naszego sklepu zoologicznego to wszelkiego rodzaju akcesoria dla psów i kotów pochodzące od znanych producentów (Acana, Orijen, Brit Care, Brit Premium, Happy Dog, Empire, Dolina Noteci, Trixie, Woolf). Są to między innymi zabawki, ubranka, legowiska, przekąski oraz karmy. Wszystko to dostępne zarówno stacjonarnie, jak i online.

Wszystkie osoby szukające najlepszych produktów i akcesoriów dla psów, kotów i innych zwierząt, gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszego zoologicznego sklepu stacjonarnego (Kraków, ul. Nad Sudołem 6A) oraz online – www.karusek.com.pl.

Szczycimy się, że marka Karusek jako pierwszy internetowy sklep zoologiczny istnieje wciąż na rynku i cieszy się dużą popularnością. Zaufało nam już liczne grono miłośników zwierząt. Każdego miesiąca pojawiają się w naszym sklepie zoologicznym online nowi klienci i co cieszy nas najbardziej - zostają z nami na dłużej. Chwalą nasz ogromny asortyment, przywiązanie do jakości i przede wszystkim - wiedzę na temat zwierząt.

Czym się wyróżnia nasz internetowy sklep zoologiczny?

Dlaczego akurat miałbyś skorzystać z naszego internetowego sklepu zoologicznego? Powiesz pewnie, że mamy ogromną konkurencję. Jasne, tego nie negujemy. Ale to my jesteśmy prawdziwymi pasjonatami zwierząt i znamy się na tym, co robimy. W naszej ofercie znajdziesz tylko to, co sami chcielibyśmy wybrać dla naszych pupili. Dbamy o jakość oferowanych produktów, bo wiemy jak ważne są zwierzęta. Nasze produkty pochodzą tylko z pewnych źródeł, są bezpieczne i pełnowartościowe. Możesz nam zaufać! Oferujemy tylko takie produkty, które sami użylibyśmy w opiece nad naszymi pupilami.

Jakie produkty znajdziesz w naszym sklepie online?

Nasz internetowy sklep zoologiczny to mnogość produktów w jednym sklepie. A to może oznaczać tylko jedno - wszystko, czego potrzebujesz, kupisz za jednym razem. Oszczędzamy Twój czas. Oferujemy prawie wszystkie produkty przeznaczone dla zwierząt, jakie tylko można sobie wymarzyć! Tak, to nie żart. W ofercie sklepu internetowego Karusek znajdziesz produkty takich producentów jak: Acana, Orijen, Brit Care, Brit Premium, Happy Dog, Empire, Dolina Noteci, Trixie, Woolf. W naszym internetowym sklepie zoologicznym znajdziesz zróżnicowane karmy dla zwierząt, przekąski, zabawki, posłania, ubranka i wiele wiele innych. Możesz zakupić u nas również transportery, klatki, akwaria, a także witaminy czy nawet preparaty uspokajające.

Jesteśmy przekonani, że o wielu produktach nie miałeś nawet pojęcia. Dlatego służymy radą - przy każdym oferowanym produkcie znajdziesz rozbudowany opis, dzięki któremu łatwiej będzie podjąć decyzję. A jeśli masz wątpliwości czy dany produkt będzie odpowiedni dla Twojego pupila - napisz do nas! Możesz także skorzystać z bezpłatnej funkcji oddzwaniania - skontaktujemy się z Tobą w ciągu 28 sekund. Niewiarygodne, prawda? Cenimy Twój czas, więc otrzymasz pełen pakiet informacji w tak krótkim czasie. Wypróbuj nas! Podkreślamy raz jeszcze, że oddzwonimy i udzielimy Ci porady całkowicie bezpłatnie.

A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat swojego pupila także zrobisz to u nas! W naszej księgarni znajdziesz fachową literaturę na wiele tematów związanych ze zwierzętami. Wiemy doskonale, jak ważna jest solidna porcja wiedzy w przystępnej formie.

Dlaczego warto wybierać internetowe sklepy zoologiczne?

Zoologiczny sklep internetowy to obecnie najlepsza propozycja dokonywania zakupów dla każdego właściciela zwierzęcia. Nie masz czasu, ochoty na wizyty w zwykłym sklepie? Trudno Ci się zdecydować na konkretny produkt? Sam nie wiesz, czego szukasz? To właśnie w zoologicznym sklepie online zrobisz zakupy w taki sposób, w jaki Tobie będzie najwygodniej. Obiecujemy, że znajdziesz wszystkie potrzebne produkty. Zakupy w sklepie online to nie tylko ogromny wybór produktów, ale przede wszystkim możliwość dokonywania zakupów o dowolnej porze dnia i nocy.

Zakupy w sklepie zoologicznym online to także korzystne ceny. A to może oznaczać tylko jedno - kupisz więcej świetnych gadżetów dla swojego pupila. Czy może być coś lepszego? Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakupy online. Przecież to największa wygoda. I jeszcze dostajesz zakupy pod same drzwi. Tego po prostu trzeba spróbować!

Jeszcze jedno - zakupy w sklepie zoologicznym online to także ciągłe promocje, z których aż trudno nie skorzystać. Czasem nawet zdarza się darmowa dostawa. Super, prawda? W naszym sklepie online znajdziesz też szereg ofert specjalnych związanych z różnymi wydarzeniami lub np. wyprawkę dla szczeniaka.

Jeśli dalej nie jesteś pewien...

Dalej wahasz się czy zoologiczny sklep online to odpowiedni wybór dla Ciebie? Skoro zaufało nam tak dużo osób, może mamy coś w sobie? Przejrzyj nasz asortyment, złóż pierwsze zamówienie i przekonaj się, jak wygodne mogą być zakupy online! Obiecujemy, że wrócisz do nas ponownie. A my na pewno Cię nie zawiedziemy!

Nasz zoologiczny sklep online to odpowiedź na potrzeby współczesnego właściciela zwierząt. Tu i teraz, bez względu na miejsce zamieszkania. Zadbaj o swojego pupila z zoologicznym sklepem