icon_cart

0

koszyk

Pies domowy – pochodzenie. cz.2 Zachowania nieelastyczne.

Listę psich zachować możemy skategoryzować do 2 typów.

1) ZACHOWANIA NIEELASTYCZNE – nie możemy na nie wpłynąć, muszą się pojawić w określonej ilości w ciągu 24godzin, by organizm psa pozostał w równowadze (to dbałość o kondycję fizyczną, wypróżnianie się, przyswajanie (jedzenie i picie). W tej kategorii znajduje się także sen i bezpieczeństwo. Jeżeli pies nie będzie mógł zaspokoić tych potrzeb oczywiście umrze. Jeśli będziemy tym zachowaniom w jakiś sposób zapobiegać, doprowadzimy do FRUSTRACJI CELU, która powoduje wiele problemowych zachowań u psa). Poprzez zachowania nieelastyczne pies utrzymuje organizm w równowadze. W tej grupie znajduje się m.in. bezpieczeństwo, przyswajanie, kondycja fizyczna i sen.

2) ZACHOWANIA ELASTYCZNE – zachowania na które możemy wpływać, które mogą się zmieniać. Zwierzę nie musi ich wykonywać i może się bez niech obejść. To zachowania takie jak np. ruch, zabawa, reprodukcja [Marian Stamp Dawkins 1983]

BEZPIECZEŃSTWO
Składa się z kilku elementów. Pierwsza rzecz to dobre więzi (oznaczają, że pies jest związany z innymi psami lub innymi zwierzętami, które ma wokół siebie oraz jak relacje z nimi są zbudowane). Nieelastyczne budowanie więzi jest bardzo znaczące jeśli chodzi o etogram psa. Poczucie bezpieczeństwa zaczyna się od momentu kiedy pies się rodzi i zaczyna nawiązywać relacje ze swoimi rodzicami. Te więzi wpływają na to, jakie będą zachowania psa w późniejszym życiu. To w jaki sposób szczeniak buduje więzi i relacje z dorosłymi psami wokół siebie, wpływa na jego późniejsze relacje z innymi psami w wieku dorosłym.

Druga rzecz – pies musi żyć w stabilnej, przewidywalnej grupie społecznej. Poczucie bezpieczeństwa bardzo na nią wpływa. Mimo, że psy są drapieżnikami, mogą być także ofiarami. W grupie zawsze są szczeniaki, młode czy słabsze osobniki, które mogą paść ofiarą innych drapieżników. W naturalnym środowisku właśnie tak się dzieje, tak wiec jedną z istotnych rzeczy życia w grupie jest pomoc w chronieniu słabszych jej członków. Psy przez wiele milionów lat ewoluowały do życia w grupie społecznej, by czuć się w niej teraz bezpiecznie. Grupa powinna być stabilna – psy w grupie się nie zmieniają. Przewidywalna – pies musi wiedzieć jakie relacje istnieją w grupie.

Trzecia rzecz – zależy od przystosowania do środowiska (habituacji). Musimy wiedzieć jak stabilne jest środowisko, by czuć się bezpiecznie i komfortowo. Tego można się nauczyć, dlatego tak ważna jest socjalizacja. By czuć się bezpiecznie, nie możemy się stale czegoś bać. Nie będziemy wtedy spokojni i zrelaksowani. Jeżeli regularnie jesteśmy wystawiani na kary, staje się to normalne, ze nie czujemy się komfortowo.

Podsumowując: STRUKTURA SPOŁECZNA PSA OPARTA JEST NA PODPORZĄDKOWANIU. WIELE DZIKICH PSOWATYCH POSIADA TAKĄ STRUKTURĘ. Natomiast błędem było myślenie, że wszystkie psowate mają strukturę opartą na dominacji. Bardzo rzadko zdarza się, by struktura psa była linearna – nie ma szans na to, by wśród psów był przywódca, zastępca itd. Lider grupy psów okazuje wspaniałomyślność, czyli dzieli się zasobami – to zupełnie co innego niż lider w teorii dominacji. Jak pies radzi sobie społecznie zależy od pierwszego spotkania. Jeśli spojrzymy na ewolucje i etogram psa, to okaże się, że psy nie mają tendencji do spotykania psów „twarzą w twarz”. Ale zostawiają informacje o sobie cały czas. Robią to głównie zostawiając ślady – znacząc moczem i kałem. Jeżeli nowy pies wchodzi na jakieś terytorium grupy społecznej innych psów, zostanie on zauważony głównie dzięki jego moczowi. Substancje chemiczne znajdujące się w kale i moczu innych psów mówią wiele psom, które je wąchają. Te same substancje chemiczne są produkowane na ciele psa poprzez gruczoły.

Częścią przewidywalnej/stabilnej grupy społecznej jest to, by psy potrafiły rozpoznać język ciała innych psów. Powinniśmy starać się bardziej nie wpływać na język psa. Okazuje się, że hodujemy psy, które mają trudności z przekazywaniem informacji swoim językiem ciała (zasłonięte oczy, za dużo skóry). Psy używają oczu bardzo efektywnie w procesie komunikacji, jeśli mają je zasłonięte, nie mogą dobrze się komunikować. Psy bez uszu, z zadartym ogonem lub jego brakiem, nie mogą używać tych części ciała w komunikacji. Poprzez usunięcie ogona sprawiamy, że pies nie może powiedzieć innym psom, że nie chce im zrobić krzywdy – więc tym samym krzywdzimy tego psa i inne psy.

Pies powinien być dobrze przyzwyczajony do środowiska w którym żyje, być przyzwyczajony do dotyku, mieć doświadczenie w spotykaniu innych zwierząt, wiedzieć jak radzić sobie z dziećmi, jest cala lista rzeczy, do których pies powinien być przystosowany, by żyć w środowisku, w którym żyje. Kary za „złe zachowanie” powinny być ograniczone.

PRZYSWAJANIE
Pies jest oportunistycznym mięsożercą i zdobywa mięso poprzez wyszukiwanie i polowanie. Wiele domowych zdziczałych psów, wydaje się zdobywać większość swojej diety poprzez wyszukiwanie jej. Psy uwielbiają jeść mięso i kości, a jeśli chodzi o testy wyboru – psy wolą świeże mięso zamiast jakiekolwiek suchej karmy. Mają także większą skłonność do wyszukiwania jedzenia (padliny) niż do gonienia i zabijania ofiary.

Z ewolucyjnego punktu widzenia psy są także przystosowane otrzymywania pokarmu od innych. Tak dzieje się w rodzinnych grupach społecznych, gdy wszyscy członkowie żywią szczenięta i sukę karmiącą.

Musimy mieć świadomość, że psy chętnie jedzą społecznie. Wolą jeść w towarzystwie innych psów. W etogramie normalnym zachowaniem wśród psów jest ich wspólna konsumpcja.

Nawet jeśli psy polują, ich dieta jest bardzo mocno zróżnicowana. Nie jedzą wyłącznie mięsa. Zjadają również wnętrzności, np. wątrobę i zawartość jelit zwierząt, na które polują. Poprzez polowanie i wyszukiwanie jedzenia psy rozwinęły w sobie potrzebę zróżnicowanego pożywienia.

Psy często przeżuwają przynajmniej 30 min. dziennie. Dawanie im możliwości przeżuwania jest sposobem na zaspokajanie tej potrzeby z etogramu.

Katarzyna Harmata – intruktor szkolenia psów, behawiorysta zwierzęcy
Akademia Dobrych Manier Biały Pies www.bialypies.pl

Marka Karusek powstała w 1989 roku w Krakowie jako niewielki osiedlowy sklep zoologiczny. Jego nazwa pochodzi od psa Anielki w noweli Bolesława Prusa, którego historia urzekła i zainspirowała właścicieli. Przez lata działalność prężnie się rozwijała, a w 2000 roku powstał pierwszy w Polsce internetowy sklep dla miłośników zwierząt - Karusek.com.pl. Można w nim znaleźć nie tylko profesjonalne produkty dla zwierząt (np. akcesoria dla psów), ale również szereg porad i ciekawostek na temat pupili.

Oprócz sklepu zoologicznego online prowadzimy także sklep stacjonarny w Krakowie, przy którym działa hurtownia groomerska pod adresem internetowym groomer.com.pl oraz salon.karusek.com.pl.

Wszystkie te działalności dobrze wpływają na siebie nawzajem i świetnie się uzupełniają, dzięki czemu naszym Klientom możemy zaproponować profesjonalną i bogatą obsługę.

Asortyment naszego sklepu zoologicznego to wszelkiego rodzaju akcesoria dla psów i kotów pochodzące od znanych producentów (Acana, Orijen, Brit Care, Brit Premium, Happy Dog, Empire, Dolina Noteci, Trixie, Woolf). Są to między innymi zabawki, ubranka, legowiska, przekąski oraz karmy. Wszystko to dostępne zarówno stacjonarnie, jak i online.

Wszystkie osoby szukające najlepszych produktów i akcesoriów dla psów, kotów i innych zwierząt, gorąco zapraszamy do odwiedzenia naszego zoologicznego sklepu stacjonarnego (Kraków, ul. Nad Sudołem 6A) oraz online – www.karusek.com.pl.

Szczycimy się, że marka Karusek jako pierwszy internetowy sklep zoologiczny istnieje wciąż na rynku i cieszy się dużą popularnością. Zaufało nam już liczne grono miłośników zwierząt. Każdego miesiąca pojawiają się w naszym sklepie zoologicznym online nowi klienci i co cieszy nas najbardziej - zostają z nami na dłużej. Chwalą nasz ogromny asortyment, przywiązanie do jakości i przede wszystkim - wiedzę na temat zwierząt.

Czym się wyróżnia nasz internetowy sklep zoologiczny?

Dlaczego akurat miałbyś skorzystać z naszego internetowego sklepu zoologicznego? Powiesz pewnie, że mamy ogromną konkurencję. Jasne, tego nie negujemy. Ale to my jesteśmy prawdziwymi pasjonatami zwierząt i znamy się na tym, co robimy. W naszej ofercie znajdziesz tylko to, co sami chcielibyśmy wybrać dla naszych pupili. Dbamy o jakość oferowanych produktów, bo wiemy jak ważne są zwierzęta. Nasze produkty pochodzą tylko z pewnych źródeł, są bezpieczne i pełnowartościowe. Możesz nam zaufać! Oferujemy tylko takie produkty, które sami użylibyśmy w opiece nad naszymi pupilami.

Jakie produkty znajdziesz w naszym sklepie online?

Nasz internetowy sklep zoologiczny to mnogość produktów w jednym sklepie. A to może oznaczać tylko jedno - wszystko, czego potrzebujesz, kupisz za jednym razem. Oszczędzamy Twój czas. Oferujemy prawie wszystkie produkty przeznaczone dla zwierząt, jakie tylko można sobie wymarzyć! Tak, to nie żart. W ofercie sklepu internetowego Karusek znajdziesz produkty takich producentów jak: Acana, Orijen, Brit Care, Brit Premium, Happy Dog, Empire, Dolina Noteci, Trixie, Woolf. W naszym internetowym sklepie zoologicznym znajdziesz zróżnicowane karmy dla zwierząt, przekąski, zabawki, posłania, ubranka i wiele wiele innych. Możesz zakupić u nas również transportery, klatki, akwaria, a także witaminy czy nawet preparaty uspokajające.

Jesteśmy przekonani, że o wielu produktach nie miałeś nawet pojęcia. Dlatego służymy radą - przy każdym oferowanym produkcie znajdziesz rozbudowany opis, dzięki któremu łatwiej będzie podjąć decyzję. A jeśli masz wątpliwości czy dany produkt będzie odpowiedni dla Twojego pupila - napisz do nas! Możesz także skorzystać z bezpłatnej funkcji oddzwaniania - skontaktujemy się z Tobą w ciągu 28 sekund. Niewiarygodne, prawda? Cenimy Twój czas, więc otrzymasz pełen pakiet informacji w tak krótkim czasie. Wypróbuj nas! Podkreślamy raz jeszcze, że oddzwonimy i udzielimy Ci porady całkowicie bezpłatnie.

A jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat swojego pupila także zrobisz to u nas! W naszej księgarni znajdziesz fachową literaturę na wiele tematów związanych ze zwierzętami. Wiemy doskonale, jak ważna jest solidna porcja wiedzy w przystępnej formie.

Dlaczego warto wybierać internetowe sklepy zoologiczne?

Zoologiczny sklep internetowy to obecnie najlepsza propozycja dokonywania zakupów dla każdego właściciela zwierzęcia. Nie masz czasu, ochoty na wizyty w zwykłym sklepie? Trudno Ci się zdecydować na konkretny produkt? Sam nie wiesz, czego szukasz? To właśnie w zoologicznym sklepie online zrobisz zakupy w taki sposób, w jaki Tobie będzie najwygodniej. Obiecujemy, że znajdziesz wszystkie potrzebne produkty. Zakupy w sklepie online to nie tylko ogromny wybór produktów, ale przede wszystkim możliwość dokonywania zakupów o dowolnej porze dnia i nocy.

Zakupy w sklepie zoologicznym online to także korzystne ceny. A to może oznaczać tylko jedno - kupisz więcej świetnych gadżetów dla swojego pupila. Czy może być coś lepszego? Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na zakupy online. Przecież to największa wygoda. I jeszcze dostajesz zakupy pod same drzwi. Tego po prostu trzeba spróbować!

Jeszcze jedno - zakupy w sklepie zoologicznym online to także ciągłe promocje, z których aż trudno nie skorzystać. Czasem nawet zdarza się darmowa dostawa. Super, prawda? W naszym sklepie online znajdziesz też szereg ofert specjalnych związanych z różnymi wydarzeniami lub np. wyprawkę dla szczeniaka.

Jeśli dalej nie jesteś pewien...

Dalej wahasz się czy zoologiczny sklep online to odpowiedni wybór dla Ciebie? Skoro zaufało nam tak dużo osób, może mamy coś w sobie? Przejrzyj nasz asortyment, złóż pierwsze zamówienie i przekonaj się, jak wygodne mogą być zakupy online! Obiecujemy, że wrócisz do nas ponownie. A my na pewno Cię nie zawiedziemy!

Nasz zoologiczny sklep online to odpowiedź na potrzeby współczesnego właściciela zwierząt. Tu i teraz, bez względu na miejsce zamieszkania. Zadbaj o swojego pupila z zoologicznym sklepem