Potrąciłem zwierzaka – co robić?

banner_wypadki

W dzisiejszym artykule chcielibyśmy Wam przybliżyć, co zrobić i jak się zachować, jeżeli będziemy uczestnikami lub świadkami kolizji na drodze z udziałem zwierzęcia.

Jak mówi przysłowie, wypadki chodzą po ludziach – dodajmy, że po zwierzętach również. Wszyscy uczestniczymy w ruchu drogowym, jako kierowcy samochodów albo ich pasażerowie.

Polskie prawo nakłada na kierowcę bezwzględny obowiązek udzielenia pomocy potrąconemu zwierzęciu. O ile psa lub kota jesteśmy w stanie zabrać do najbliższego weterynarza to z sarną albo dzikiem tak nie zrobimy. Jeżeli sami decydujemy się na przewiezienie poszkodowanego zwierzaka do lecznicy i nie chcemy ponosić kosztów leczenia zwierzęcia to musimy zorientować się, która placówka ma podpisaną umowę z miastem lub gminą. W innym razie weterynarz może żądać od nas uregulowania rachunku. Należy jednak pamiętać o środkach ostrożności. Oszołomione bólem zwierzę może być niebezpieczne, a w przypadku bezdomnych zwierzaków nie mamy pewności, czy nie są zarażone wścieklizną. Jeśli przewiezienie zwierzęcia nie wchodzi w grę, jest to zwierzę dziko żyjące albo po prostu boimy się, że bardziej uszkodzimy pacjenta, podejmujemy następujące kroki.

1) Na początku należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia tak, by nie stanowiło zagrożenia dla innych użytkowników drogi. Włączamy światła awaryjne, ustawiamy trójkąt ostrzegawczy, warto również, w trosce o własne bezpieczeństwo, założyć kamizelkę odblaskową.

2) Następnym krokiem jest wykonanie telefonu do odpowiednich służb. W warunkach miejskich służbą zajmującą się takimi wypadkami jest straż miejska lub policja, w terenie niezabudowanym – nadleśnictwo. Najlepszą opcją może być zadzwonienie pod nr 112, tak powinno się udać wszystko sprawnie załatwić. W przypadku zwierząt dziko żyjących odpowiednie służby zdecydują o leczeniu lub skróceniu cierpień poszkodowanego zwierzęcia, zapewnią mu fachową opiekę w trakcie leczenia lub bezpiecznie usuną ciało.

3) Istotne jest podanie dokładnej lokalizacji, zwłaszcza jeżeli znajdujemy się na drodze biegnącej przez las lub pola. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy z nas posiada telefon z GPS, ustawienie w nim lokalizacji znacznie usprawni porozumienie ze służbami. W innym razie musimy polegać na słupkach kilometrowych, które pomogą dokładnie określić miejsce zdarzenia. Udzielając pomocy postarajmy się zachowywać cicho i spokojnie, jeżeli mamy taką możliwość to zasłońmy zwierzęciu oczy – odizolujemy je wtedy od bodźców zewnętrznych.

Jeżeli przytrafi nam się wypadek z udziałem zwierzęcia nie bójmy się prosić o pomoc. Nieumyślne potrącenie zwierzęcia nie jest karalne, natomiast ucieczka z miejsca zdarzenia i nieudzielenie pomocy to wykroczenie, karane grzywną do 5 tys. zł.

Mamy nadzieję, że powyższy artykuł w prosty sposób wyjaśnił, co należy zrobić w razie wypadku z udziałem zwierzęcia. Życzymy Wam również, aby ta wiedza nigdy nie musiała być użyta.