Skuteczne obroże przeciwkleszczowe

1

Nadchodzi wiosna, powoli wszystko budzi się do życia z zimowego letargu. Niestety oznacza to, że zaczynają się pojawiać znienawidzone przez wszystkich właścicieli zwierzaków kleszcze i pchły.

Często wybieraną przez opiekunów formą zabezpieczenia pupila jest obroża przeciwkleszczowa. Produkty te, niezależnie od firmy i składu, mają postać paska zakładanego na szyję psa lub kota. Zawierają różne substancje czynne, chroniące przed inwazją kleszczy i pcheł i zwalczające je. Pamiętajmy, że aby działać, obroża musi być noszona przez zwierzę non stop, przez cały okres działania produktu! Zdejmowanie jej na noc przerywa działanie obroży, która, w zależności od producenta i składu, potrzebuje do 48h aby osiągnąć pełną skuteczność. Poniżej przedstawiamy kilka najpopularniejszych wyborów z krótką charakterystyką.

Foresto

Od kilku lat piastujące zaszczytną pozycję lidera wśród produktów zabezpieczających, Foresto nadal zdobywa nowych zwolenników. Obroża jest chętnie wybierana przez właścicieli zwierzaków ze względu na szereg zalet. Jest produktem najdłużej działającym – producent deklaruje ciągłą ochronę do 8 miesięcy po założeniu. Chroni przed tak naprawdę wszystkimi insektami, które mogłyby zagrozić zwierzakowi, bo działa na kleszcze, pchły a także komary i muchówki. Jako jedyny produkt może być stosowana zarówno u kotów jak i u psów – nie zawiera permetryny, która dla kotów jest trująca. Świetnie sprawdzi się w domach, w których żyją zarówno psy i koty. Obroża zawiera imidachlopryd i flumetrynę, występuje w dwóch rozmiarach: dla zwierząt do 8kg i powyżej tej wagi. Obwód dostosowujemy do wielkości zwierzaka, po założeniu obcinając nadmiar paska. Foresto jest obrożą pozbawioną zapachu, co dla wielu właścicieli jest wielkim atutem. Dodatkowo, obroża ta jest wodoodporna, po zanurzeniu w wodzie jej działanie pozostaje niezmienione. Dla opiekunów kotów istotną informacją jest to, że obroża Foresto jest wyposażona w zabezpieczenie, ułatwiające uwolnienie się kota np. przy zawieszeniu się na drzewie. Pod wpływem ciężaru i szarpania obroża rozpina się, nie ma więc obaw, że zwierzak się udusi. Foresto może być również stosowane u młodych zwierząt, w przypadku kociąt od 10-go tygodnia a u szczeniąt od 7-go tygodnia. Należy wtedy pamiętać o pozostawieniu większego „zapasu”, który umożliwi nam powiększanie obroży wraz ze wzrostem zwierzaka. Foresto często jest wybierane przez rodziny z dziećmi, ponieważ jest najbezpieczniejsze spośród środków chemicznych tego typu. Wiadomo, że nie można dopuścić do tego, żeby dzieci bawiły się obrożą, brały ją do rąk, niewskazane również jest aby pies spał w łóżku właścicieli. Mimo wszystko, Foresto ma najmniej „obostrzeń” zalecanych przez producenta, co w połączeniu z jej zaletami czyni tą obrożę niemal niezastąpioną.

1_2_1 1_2_2

Kiltix

Tak jak Foresto to Bayerowski produkt, do stosowania jednak wyłącznie u psów. W Kiltixie zastosowano inne niż w Foresto substancje czynne, stąd kilka istotnych różnic. Kiltix działa krócej, do 6 miesięcy. Występuje w trzech rozmiarach: 38cm, 53cm i 70cm. Jest obrożą o specyficznym zapachu, niektórzy właściciele opisują go jako ziołowy. Nie jest wodoodporna, pies nie powinien się w niej kąpać, zaczyna działać z powrotem po wyschnięciu sierści psa. Nie nadaje się dla szczeniąt poniżej 3-go miesiąca życia, pojawiają się także przeciwwskazania: nie można jej stosować u psów z ranami skóry, astmą oskrzelową, w przypadku istnienia mechanicznej niedrożności w obrębie układu pokarmowego lub moczowego oraz w przypadku występowania dolegliwości płucnych oraz sercowo-naczyniowych ponieważ karbaminiany mogą wyzwalać skurcz mięśni gładkich. Producent zaleca również, aby dzieci unikały kontaktu ze zwierzętami noszącymi obrożę. I tutaj pojawia się problem – jak wytłumaczyć dziecku, że przez pół roku nie powinno się bawić z ukochanym psiakiem? Kiltix również posiada grono zwolenników, u wielu psów świetnie się sprawdza i dobrze chroni przed pchłami i kleszczami, jednak wymaga od opiekuna pójścia na kompromis i zastosowania pewnych środków ostrożności podczas noszenia przez psa obroży.

1_1_2

Sabunol

Obroże Sabunol od firmy Dr Seidel dają największy wybór jeżeli chodzi o kolorystykę i rozmiary. W zależności od wersji działają do 3 miesięcy w wypadku „podstawowej” obroży lub do 5 miesięcy   w obrożach z serii Sabunol Plus. Obroże te zawierają trzy substancje czynne: permetrynę, geraniol i imidachlopryd. Nie mogą być stosowane u kotów, nie poleca się również, aby nosił je pies mieszkający w jednym domu razem z kotem. Podobnie jak w wypadku Kiltixa, tej obroży nie stosujemy u szczeniąt poniżej 3-go miesiąca życia, u zwierząt chorych lub podczas rekonwalescencji. W czasie noszenia obroży, substancja czynna uwalania się i rozprzestrzenia na skórze i sierści zwierzęcia, działając na pasożyty zewnętrzne w sposób kontaktowy. Efekty działania obroży są widoczne po 48 godzinach od jej założenia. Producent zaleca szczególną ostrożność podczas zakładania obroży, ostrzega o możliwości pojawienia się reakcji alergicznej skóry i zaznacza, że produkt działa bardzo toksycznie na organizmy wodne. Ze względu na skład i swoistą „zjadliwość” obroża Sabunol lepiej sprawdzi się u psów, u których nie działają delikatniejsze środki, niż u bardziej wrażliwych zwierzaków.

1_3_11 1_3_21 1_3_31

Sabunol – obroża dla kota

Dr Seidel nie zapomniał o kociakach i wypuścił na rynek obróżkę także dla nich. Niestety, produkt ten zabezpiecza jedynie przed inwazją pcheł, nie jest skuteczny w ochronie przed kleszczami. Produkt ten jest całkowicie bezpieczny dla kotów dzięki zastosowaniu specjalnej perforacji umożliwiającej rozciąganie obroży. Nie stosuje się go u kotów poniżej 3-go miesiąca życia, w trakcie choroby lub rekonwalescencji. Jeżeli jednak chcemy zwierzę zaopatrzyć w kompleksową ochronę przed pchłami oraz kleszczami, musimy skłonić się do obroży Foresto.

1_1_11

Niezależnie od tego, który produkt wybierzemy, musimy pamiętać, że żaden nie daje 100% pewności, że nasz pupil nie przyniesie ze spaceru niechcianego pasażera. Przy trwającej od kilku lat inwazji kleszczy mimo zabezpieczenia zwierzaka środkami chemicznymi warto pamiętać, aby regularnie sprawdzać sierść psa lub kota pod kątem pasożytów.

Karusek.com.pl