Słodkich snów!

duzy

Sofki, budki, kocyki, poduchy, pontony… Wybierając legowisko dla naszego pupila mamy bardzo szeroki wachlarz możliwości. Kierujemy się zarówno potrzebami zwierzaka jak i naszymi upodobaniami. Na szczęście na rynku znajdziemy legowiska o przeróżnych kształtach, rodzajach wypełnienia i kolorach. W tym artykule postaramy się Wam przybliżyć zarówno popularne, często wybierane opcje jak i ciekawostki o różnym przeznaczeniu.

 

Na jesienno-zimowe chłody istnieje idealne rozwiązanie dla zmarzluchów – legowiska grzejące. Działają zazwyczaj na zasadzie absorpcji i odbicia ciepła ciała zwierzaka. Występują w różnych formach, jak np. sofki z bokami albo prosta mata, dzięki czemu sprawdzą się zarówno jako psie łóżko, jak i kocyk do przedpokoju lub na taras.

1-1_1 1-2_2 1-3_3


Pierwsze legowisko

Jako pierwsze legowisko dla szczeniaka bardzo często wybieramy coś prostego, licząc się ze stratami – zazwyczaj pierwsze „spanie” pada ofiarą zębów psiaka, nie wytrzymuje presji nauki czystości w domu lub po prostu staje się za małe. Warto na ten okres życia psa zaopatrzyć się w coś, co będzie w miarę odporne, ma zdejmowany pokrowiec albo da się szybko uprać.

2-1_1 2-2_2 2-3_2

Wiele psów lubi legowiska z rantem, na którym mogą oprzeć pysk. Takie posłanie jest komfortowe, osłania psa i i jest miejscem, w którym psiak czuje się bezpiecznie. Jedynym tak naprawdę minusem jest to,że ostatecznie zajmuje sporo miejsca – boki nieraz są dość masywne i ograniczają realną powierzchnię do leżenia. Jeżeli jednak nie ogranicza nas miejsce, jakie możemy przeznaczyć na psie łóżko to taka kanapa jest jednym z lepszych wyborów, musimy tylko zwrócić szczególną uwagę na wewnętrzne wymiary legowiska.

3-1_2 3-2_2 3-3_2


Dla małych i dużych

Dla psów dużych albo takich, które lubią leżeć wyciągnięte na posłaniu świetnie sprawdzą się pontony lub maty. W pontonach lekko podniesione boki nie ograniczają miejsca, jednocześnie umożliwiając psu położenie głowy nieco wyżej. Proste materace świetnie sprawdzą się dla psiaków, które bojkotują standardowe legowiska i lubią leżeć na płaskiej powierzchni.

4-1_2 4-2_2 4-3_2

Ciekawą opcją są poduchy i pufy – idealne dla psów, które lubią leżeć nieco wyżej i na miękkim podłożu. Wykonane z bardzo przyjemnych materiałów mogą stanowić estetyczny i praktyczny dodatek w naszym domu.

5-1_2 5-2_2 5-3_2


Specjalne potrzeby?

Coraz większą popularność zyskują legowiska wypełnione tzw. pianką Memory Foam. Materace o ortopedycznych właściwościach posiadają cechę zwaną elastycznością punktową. Polega to na tym, że przy nacisku na materac w jednym miejscu, ugięciu ulega tylko obszar naciskany i bezpośrednie sąsiedztwo tego obszaru, o możliwie małym promieniu. Jest to materiał optymalnie rozkładający ciężar ciała psa, odciążający stawy i kręgosłup.  Szczególnie polecany psom starszym i z problemami z układem ruchu, świetnie sprawdzi się również jako niezwykle komfortowe posłanie dla każdego psa.

6-1_2 6-2_2 6-3_2

Dla psiaków delikatnych i wymagających idealne będą legowiska stworzone z miękkich materiałów jak polar Minky lub plusz. Pokochają je psy, którym przeszkadza nieco sztywna i szeleszcząca kodura, a docenią właściciele, którzy mają psie legowisko w sypialni – materiał, jakim wyłożone jest wnętrze legowiska nie „trzeszczy” pod ciężarem psa. Jakość i miękkość materiałów gwarantuje najwyższy komfort użytkowania. Dla zwierzaków, które potrzebują maksymalnego wyciszenia i prywatności świetnie sprawdzą się legowiska zamknięte takie jak budki.

7-1_2 7-2_2 7-3_2 7-4_2

Karusek.com.pl