Wierny jak mops

KARUSEK_blog

Mops to idealny kandydat na pierwszego psa.
Szalenie towarzyski i wiecznie wesoły wprawi w dobry humor każdego, a dzięki niewielkim rozmiarom odnajdzie się w kawalerce równie dobrze, jak w wielkim domu z ogrodem. Nie musimy się również obawiać, że zamęczy nas wyczerpującymi spacerami – błogie leniuchowanie na kolanach właściciela to zdecydowanie jego ulubiona „aktywność fizyczna”.

Charakterystyczny wygląd oraz tendencja do tycia sprawiają, że ciężko uznać mopsa za najpiękniejszego psa świata, jednak jego nieodparty urok i wspaniały charakter rekompensują wszelkie niedoskonałości z dużą nawiązką. W XVIII wieku powstał nawet Zakon Mopsów, którego członkowie stawiali sobie pieska z wzór zaufania i wierności. Natomiast w Chinach, skąd wywodzi się mops, traktuje się go jako niezwykle cenny podarunek dla bliskiej osoby – kosztuje czasem tyle co rodzinny samochód!

Ponadto żaden inny pies nie miał w historii tylu różnych nazw. W Anglii początkowo nazywano go „Holenderskim Mastiffem”, ale finalnie przemianowano na funkcjonujące do naszych czasów „Pug”. We Francji nosił nazwę „Carlin”, w Wenecji „Mascherino”, zaś w Holandii „Mopshold”. Najzabawniejsze określenie mopsa to prawdopodobnie chińskie „Hapa”, czyli „pies spod stołu”, podkreślające zdolność pieska do zmieszczenia się pod tradycyjnym chińskim stoliczkiem.

mops skacze po schodach

 

mops i mops

 

śpiący mops

 

mops pływa

 

mops schowany

 

mopsiak

 

mops what

 

mops what

 

mops life

 

no to mops